Jak si vybrat LCD displej k mobilnímu telefonu?

Jak vybrat LCD displej k mobilu?

Podařilo se vám poškodit displej vašeho telefonu a servis vám vyčíslil za opravu částku, která převyšuje jeho hodnotu? Pořiďte si novou obrazovku, vyměňte si ji svépomocí a ušetříte třeba i několik tisíc.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Kompatibilita displeje

Tím hlavním, co by vás při výběru náhradní obrazovky mělo zajímat, je kompatibilita s vaším telefonem. Ta se odvíjí především od tvaru, rozměrů, zobrazovací technologie a konektoru, jímž se panel připojuje k základní desce. Zde neexistuje žádný standard, a výrobci proto využívají různá řešení – pozor na to, že i zdánlivě stejný konektor nemusí být zaměnitelný, a displeje tak často nejsou navzájem kompatibilní ani v rámci modelové řady jednoho výrobce, kde mohou být například drobné, avšak důležité rozdíly mezi verzemi pro různé trhy. Ideální je proto vždy zjistit přesné modelové označení vašeho přístroje a sáhnout po takovém panelu, který je určen přímo pro váš konkrétní model.

Parametry LCD displejů

Technologie LCD displejů na mobil

Na trhu se vyskytuje několik zobrazovacích technologií, které výrobci u jednotlivých modelů používají. Všechny vycházejí z technologie LCD neboli tekutých krystalů.

Základní TFT displeje jsou již doménou starších nebo velmi levných přístrojů. Většinou je technologie TFT doplněna nějakou další, která se stará o zkvalitnění obrazu. Vzácně se v současnosti lze setkat s TN panely, jež ale nedisponují příliš kvalitními barvami a horší jsou u nich i pozorovací úhly. Mnohem častěji se proto využívá IPS technologie, u níž jsou barvy mnohem jasnější a při naklápění displeje nedochází k jejich deformaci.

Alternativní technologií využívanou zejména u dražších zařízení jsou deriváty LED – i ta vychází z principu tekutých krystalů, avšak nevyužívá plošné podsvícení, nýbrž každý pixel svítí sám o sobě. Výhodou je především lepší podání černé, jelikož pixely pro její zobrazení jednoduše zhasnou – pokud v prostředí telefonu převládají tmavé barvy, může to mít i velmi pozitivní vliv na baterii. Nejčastěji se setkáte s OLED displeji, u nichž jsou vodiče pospojovány organickou látkou, přes kterou při rozsvěcení jednotlivých diod prochází elektrický proud. Evolucí toho typu jsou AMOLED obrazovky s aktivní maticí, díky níž jsou barvy jasnější a je umožněna vyšší obnovovací frekvence. Displeje z kategorie LED bývají dražší, zato ale tenčí, tudíž umožňují výrobu tenkých zařízení.

Obecně vzato se doporučuje zvolit displej se stejnou technologií jako v případě originálu. Ve většině případů totiž jiná varianta nebude správně fungovat nebo kvůli odlišné tloušťce nebude optimálně pasovat do těla telefonu.

Barevná varianta

V případě, že se vaše zařízení vyrábělo ve více barevných variantách, zkontrolujte i barvu rámečku – ten může být například u bílé barvy světlý a u černé zase tmavý, aby nepůsobil rušivě. V případě, že máte nějaký méně obvyklý typ telefonu, nevzdávejte to předem – poměrně běžně jsou k dostání náhradní díly i k zařízením starým několik let nebo k takovým, které nezaznamenaly větší prodejní úspěch. V takových případech je však potřeba počítat s vyšší cenou nebo delší dobou dodání.

Výměna displeje mobilu se neobejde bez

Obsah balení

Při výběru náhradního dílu je nutno vycházet z toho, co přesně je na telefonu poškozeno. Máte pouze prasklý skleněný kryt, ale displej korektně zobrazuje a reaguje na dotyk? Pak vám postačí nové sklo. Je samotný obraz v pořádku, ale sklo prasklé a dotykové ovládání nefunguje? V tom případě budete potřebovat sklo i digitizér, což je tenká vrstva, která se stará právě o registraci dotyků. Je displej poškozený natolik, že kromě skla a nemožnosti jej ovládat má také zdeformovaný obraz? Pak budete potřebovat kompletní sadu samotného zobrazovacího panelu se sklem a digitizérem, což je ostatně nejčastější varianta.

U některých zařízení pak tvoří sklo s digitizérem a případně i displejem jeden celek. V praxi je sice možné pomocí zahřátí díly opatrně oddělit, celý proces to však činí složitějším.

Balení dále může obsahovat i doplňky potřebné pro samotnou výměnu. Základem je lepidlo (adhezivum), kterým panel s displejem uchytíte na vyhrazenou plochu v útrobách telefonu. Dále můžete k displeji obdržet i další nářadí potřebné například pro rozebrání zařízení, jako jsou šroubováčky nebo třeba přísavky na odejmutí krytu. Takové nářadí ale není problém sehnat zvlášť.

Montáž displeje

V případě, že jste úspěšně našli potřebný díl, můžete se pustit do samotné výměny. U různých telefonů je tento proces jinak obtížný, ale pro aspoň trochu technicky zdatné jedince by nemělo jít o zásadní problém.

Standardně má postup zhruba následující podobu – nejprve je třeba rozebrat samotný telefon, což u dnešních zařízení, jejichž konstrukce je celistvá, vyžaduje trochu zručnosti a většinou i speciální nářadí. V případě roztříštěného skla je vhodné jej přelepit páskou, aby bylo při páčení displeje ven možné za něj zabrat. Jakmile se vám podaří tělo rozdělit, nevyjímejte displej kompletně, jelikož by hrozilo poškození konektoru či spojovacího kabelu. Pouze jej tedy opatrně nadzvedněte a zkontrolujte, jak přesně je připojen.

Výměna displeje u moderních mobilů vyžaduje správné nástroje, trpělivost a zručnost.

U některých zařízení bude jeho demontáži předcházet odpojení jiných komponent, jako jsou například baterie, ovládací tlačítka nebo anténa. Samotný zobrazovací panel bývá kromě lepidla obvykle přidělán i na několika šroubech, které je nutné pro demontáž povolit, a dále přilepen adhezivem. Pokud bude lepidlo klást příliš velký odpor, můžete jej povolit nahřátím, pozor ovšem na to, aby nebylo příliš intenzivní a nedošlo k poškození jiných částí telefonu nebo v horším případě i požáru.

Po odpojení a vyjmutí displeje nastává v zásadě stejný proces, jen pozpátku. Je proto nutné optimálně nanést nové adhezivum, přiložit displej, přišroubovat a připojit. Následně je třeba zapojit další komponenty a poskládat tělo dohromady. Pokud vám nepůjde zcela dovřít a například mezi displejem a krytem vznikne mezera, pak je displej buď špatně usazen, nebo jde o špatný typ s jinou tloušťkou.

Výše uvedený postup je spíše obecnou představou, jak výměna probíhá.

Vždy je potřeba nalézt postup pro konkrétní zařízení a toho se co nejpřesněji držet. Na internetu naleznete celou řadu serverů, které se touto problematikou zabývají, zejména pro méně znalé kutily jsou pak velmi užitečná videa ze serverů jako YouTube, kde mohou jen napodobovat postup tak, jak jej uvidí v záznamu. V případě, že takto vhodný návod nenaleznete, zkuste se ještě porozhlédnout po diskuzních fórech majitelů totožných zařízení, případně po oficiálním servisním manuálu.

Kromě samotného postupu se bude lišit také potřebné nářadí – zejména u šroubováků výrobci volí různé velikosti i tvary, přičemž bez správného kusu výměna jednoduše nebude možná. Mimo návodu a vhodného nářadí je pak u výměny potřeba také dostatek trpělivosti a opatrnosti – pokud si nebudete jistí, případně se zaseknete v některé části procesu, je lepší výměnu nechat na někom znalejším, jinak byste mohli o telefon definitivně přijít a zakoupený náhradní díl by také přišel vniveč. Přinejhorším se můžete obrátit i na servisy – některé vám výměnu za poplatek provedou i v případě, že jim přinesete vlastní náhradní díl.

Příslušenství

Mobilní telefony

Baterie pro mobilní telefony

Náhradní flex kabely pro mobilní telefony

Náhradní reproduktory pro mobilní telefony

Náhradní mikrofony pro mobilní telefony

Klávesnice k mobilním telefonům

Antény k mobilním telefonům

Tvrzená skla pro mobilní telefony

Ochranné fólie pro mobilní telefony

Pouzdra na mobilní telefony

Časté dotazy

Displej je funkční, ale nefunguje dotyk. Musím měnit i displej?

Záleží na typu telefonu. Většinou jsou tyto vrstvy spojeny a tedy prodávají se společně. Podaří-li se vám pořídit pouze samotné dotykové sklo, jeho výměna je obvykle možná, avšak samotná separace původního dotykového sklad od displeje vyžaduje dodržení speciálního postupu (obvykle nahřátí) a zvýšenou opatrnost, aby nedošlo k poškození samotného displeje.

Bude náhradní LCD displej stejně kvalitní, jako displej původní?

Pokud bude nový displej založený na stejném principu / technologii, jako displej originální, měl by dosahovat stejné kvality - stejný jas, kontrast, stejné podání barev a pozorovací úhly. U displejů s rozdílnou technologií tomu tak pravděpodobně nebude.

Vyplatí se výměna displeje?

Je-li zobrazovací část displeje v pořádku a podaří se vám zakoupit a vyměnit pouze sklo s dotykovou vrstvou, je výměna rentabilní ve většině případů i u starších modelů telefonů. Zejména u vlajkových lodí se stářím v řádu měsíců se vyplácí i výměna displeje a dotykové vrstvy zároveň.